Miasto ogarnia magiczna atmosfera świąt

Już wkrótce tysiące migoczących lampek, kolorowych bombek i mieniących się figur zamienią Gdańsk w bajkową krainę świateł. Od wtorku, 5 grudnia gwiazdkowe iluminacje rozświetlą najbardziej reprezentacyjne miejsca miasta. Pośród dobrze już znanych ozdób pojawią się także nowe figury, m.in. carillony, konik na biegunach, stoczniowa suwnica czy pływające lilie. Tego dnia też miasto odwiedzi Święty Mikołaj. W świątecznym harmonogramie znalazła się również Wigilia na Długim Targu i sylwestrowa zabawa przy dźwiękach najnowszych hitów.

Rozświetlone świątecznymi ozdobami miasto będzie zachwycało mieszkańców i gości od 5 grudnia aż do 2 lutego 2024 roku. Iluminacje świąteczne będą zapalać się i gasnąć wraz z oświetleniem ulicznym.

Gdańsk stroi się na święta

Gwiazdkowe iluminacje będzie można spotkać m.in. w parkach, na skwerach oraz w uliczkach Starego i Głównego Miasta. Na ul. Długiej i Długim Targu, pojawią się dekoracje na latarniach, a między kamienicami zawieszone zostaną świetlne przewieszki. Iluminowaną szatę otrzyma również Termometr Fahrenheita. W lampki zostanie ubrana Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla.

Iluminacje w Gdańsku
Iluminacje w Gdańsku, fot Dominik Paszliński

Nowe iluminacje rozświetlą ulice Podwale Grodzkie, Hucisko, Okopową, Wały Jagiellońskie, Mariacką, Stagiewną, czy Piwną i Chlebnicką. To nie wszystko. Pojawi się m.in. nowa choinka przy ul. Klonowej w postaci niemal 5-m stożka oraz idealna do wspólnych świątecznych zdjęć atrakcyjna fotoramka świetlna na Letnicy, która jest nagrodą dla mieszkańców za największą frekwencję w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego.

– Tej zimy rozbłyśnie dodatkowe 150 000 energooszczędnych diod eko-LED. Zużycie prądu nowych dekoracji w ciągu godziny to tylko 13,5 kWh. To tyle, co zużycie prądu podczas przejechania 100 km samochodem elektrycznym. Gdyby rozwinąć węże świetlne w nowych iluminacjach, powstałaby wyjątkowej urody kurtyna świetlna składająca się z 10 węży świetlnych od szczytu Olivia Star, najwyższego budynku w Gdańsku, do ziemi, która byłaby widoczna z niemal każdego miejsca w mieście – mówi Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Magiczne dekoracje w różnych kompozycjach pojawią się również na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w parkach: Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej, nie zabraknie ich także na skwerach Heweliusza oraz Kobzdeja.

Zrób sobie zdjęcie ze świetlnymi figurami

Iluminacje to także ponad 160 figur przygotowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, wśród których będzie można zobaczyć zarówno znane już przez mieszkańców i turystów formy, jak i nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskich pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której towarzyszyć będą m.in. znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Sponsorem tej kompozycji świetlnej jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Na ul. Tkackiej stanął już bajkowy konik na biegunach. Przez bramę z motywem roślinnym można przejść przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdą się latarniowce oraz romantyczny, rozświetlony mostek. Odwiedzających już przy wejściu powita luminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki.

Wspomniane figury tworzyć będą kompozycje. Nie zabraknie też pojedynczych iluminacji. Wysoki na 6 metrów Carillion rozbłyśnie na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność stanie na Drodze do wolności. #GDN oświetli Rybackie Pobrzeże, a choinka Baltic HUB Skwer Stogi.

 – Warto dodać, że także dobrze znane z lat poprzednich iluminacje przyciągają sponsorów. GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Placu Kobzdeja, GAiT sponsoruje oczywiście świecące autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. Gdańska Organizacja Turystyczna upodobała sobie Lwa Heweliona na Targu Węglowym, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II. Lasy Państwowe patronują Altanie Świątecznej na Targu Węglowym, niedaleko znajdują się sanie sponsorowane przez Forum Gdańsk, a na ul. Tkackiej fontanna Wedla – mówi Marcin Dajos, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich.  

We wszystkich iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Do 23 grudnia trwa w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie wprowadza odwiedzających w przedświąteczny nastrój. W jarmarkowe miasteczko przemieniony jest Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacka oraz Zbrojownia. Część świetlnych figur już cieszy oko odwiedzających. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w 2021 roku
Jarmark Bożonarodzeniowy w 2021 roku, fot. Jerzy Pinkas

O szczegółach informowaliśmy w osobnym komunikacie.

Choinki w dzielnicach

Wspólne śpiewanie kolęd, występy muzyczne, świąteczne gry i zabawy, smaczne poczęstunki i spotkania ze św. Mikołajem. To tylko część atrakcji, które będą towarzyszyły odpaleniu światełek na 18 choinkach w dzielnicach Gdańska. Pierwsze z wydarzeń zaplanowano już na piątek 1 grudnia. W tym roku pierwszą dzielnicową choinką w mieście będą mogli się cieszyć mieszkańcy dzielnicy Jasień.

Pełny harmonogram choinek dzielnicowych zostanie przedstawiony wkrótce.

Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa

We wtorek, 5 grudnia o godzinie 18.00 do Gdańska wraz ze swoją świtą zawita Święty Mikołaj. Aby tradycji stało się zadość, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z wyjątkowym gościem i mikołajowym orszakiem zapali światełka na Gdańskiej Choince znajdującej się przy fontannie Neptuna na Długim Targu. To właśnie w tym miejscu będzie można wyczekiwać na przybysza z Laponii.

Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się od ponad 30 lat. Przy fontannie Neptuna stanie 17-metrowe drzewko owinięta 20 000 diodami LED w ciepłym białym kolorze. Co 5 dioda łańcucha będzie migała w kolorze zimnej bieli.  Drzewko zostanie udekorowanej złotymi śnieżynko-rozetami z wężami świetlnymi zawiśnie na niej też 1 400 złotych i srebrnych bombek.

Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku – była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.

Gdańska Wigilia

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. Tak będzie również w tym roku. 17 grudnia na Długim Targu pojawi się symboliczny, rozświetlony blaskiem świec stół wigilijny z siankiem i bochnami chleba.

Do świątecznego stołu, od godz. 16.00 zapraszamy wszystkie osoby mieszkające w Gdańsku, aby choć przez chwilę, ponad podziałami, stać się jedną wielką gdańską rodziną. Zgodnie z wieloletnią tradycją Gdańska włodarze miasta oraz zaproszeni przedstawiciele kościołów chrześcijańskich złożą przybyłym gdańszczanom i gdańszczankom świąteczne życzenia i podzielą się z nimi opłatkiem. W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadzą zespoły artystyczne działające przy Gdańskim Archipelagu Kultury – Teatr GAK, Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”, ukraiński chór Vyrij.

Gdański Sylwester w dwóch miejscach

Tegoroczne przywitanie Nowego Roku odbędzie się w dwóch dzielnicach Gdańska. Zabawa zorganizowana zostanie w Jarze Wilanowskim na Chełmie oraz na plaży przy molo w Brzeźnie. W obu tych lokalizacjach zakończenie starego roku i powitanie nowego odbędzie się przy muzyce na żywo. Podczas tegorocznego Sylwestra Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Archipelagiem Kultury przygotowali coś specjalnego dla miłośników popowych brzmień i muzyki elektronicznej.

W Jarze Wilanowskim na Chełmie sceną zawładnie Sylwia Grzeszczak – jedna z najpopularniejszych popowych wokalistek. Gwiazda zaśpiewa swoje największe przeboje, wśród których na pewno nie zabraknie utworów najczęściej granych w radiu (rozgłośniach radiowych).

Scena przy molo w Brzeźnie to zaś nie lada gratka dla miłośników muzyki elektronicznej. Wystąpi Gromee – polski DJ i producent muzyczny, który reprezentował  Polskę w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku. Start zabawy o godz. 22.00. Wstęp wolny.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku