Strona główna » Wiadomości » To już pewne. 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!
To już pewne. 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+. Od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodziców. Rezygnacja z kryterium to nie jedyna istotna zmiana. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o nowymi 500+.
Co się zmieni od 1 lipca?
- Najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego. Do tej pory świadczenie przysługiwało na pierwsze lub jedyne dziecko, tylko jeśli rodzina miała niskie dochody. Warunkiem przyznania 500+ było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
- Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców będzie zapowiadana rezygnacja z obowiązku udokumentowania, że drugi z rodziców zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz dziecka.
- Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
- Ustawa zakłada zmianę okresu świadczeniowego, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 r. termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ma zostać przesunięty z lipca na luty, a sam okres świadczeniowy z okresu październik-wrzesień, na czerwiec-maj.
- Do ustawy przeniesiono rozwiązanie wprowadzone z pozytywnym skutkiem przy realizacji Programu „Dobry Start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej na rzecz przesyłania informacji o przyznaniu świadczenia na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał takiego adresu, informację o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście w instytucji przyznającej świadczenie.
Gdzie i kiedy będzie można złożyć wnioski?
W tym roku po raz ostatni wnioski o świadczenie 500+ będą przyjmowane w dotychczasowych terminach tj. w formie elektronicznej od 1 lipca, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Co ważne, nie będzie konieczności składania oddzielnych wniosków na dzieci, które do tej pory otrzymywały 500+.
– Jeśli ktoś otrzymywał już świadczenie na drugie i kolejne dziecko, wystarczy, że w terminie od lipca do września złoży jeden wniosek na wszystkie dzieci. Świadczenie będzie przyznawane na pierwsze dziecko na okres od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., natomiast na pozostałe dzieci od 1 października 2019 r. do 31 maja 2021 r. – informuje Magdalena Marczewska z Działu Obsługi Mieszkańców Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Wnioski w formie elektronicznej
Wnioski o świadczenie 500+ w formie elektronicznej będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
Zachęcamy do skorzystania z tej prostej i wygodnej formy złożenia dokumentów. Tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich lat, wniosek będzie dużo prostszy i nie będzie konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Uproszczenie wniosku spowoduje, że zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem GCŚ. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności udawania się do punktu przyjmowania wniosków.
Co zrobić, aby złożyć wniosek on-line? To bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów – podpowiada Magdalena Marczewska z Działu Obsługi Mieszkańców GCŚ.
- Za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia można złożyć większość wniosków, w tym wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+)
- Wejdź na stronę pz.gov.pl i załóż profil zaufany.
- Potwierdź profil zaufany w jednym z wielu punktów potwierdzających na terenie Gdańska.
- Wejdź na stronę Portalu „Emp@tia” http://empatia.mrpips.gov.pl/ i złóż wniosek.
- Wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+) możesz złożyć przez bankowość elektroniczną. Sprawdź na stronie swojego banku czy masz taką możliwość.
- Wniosek o świadczenie wychowawcze (500+) możesz również złożyć przez Platformy Usług Elektronicznych ZUS – https://www.zus.pl/portal/
Wnioski w formie papierowej
– Osoby, które z różnych względów wolą tradycyjną formę składania wniosków, zachęcamy do przełamania się i skorzystania z kanałów elektronicznych. – apeluje Katarzyna Sowa, kierownik Działu Obsługi Mieszkańców. – Jednak mamy świadomość, że nie wszyscy zdecydują się na złożenie wniosku on-line. Takie osoby będą mogły zrobić to osobiście w jednym z punktów przyjmowania wniosków rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska. – dodaje Katarzyna Sowa.
Aktualnie finalizowane są prace związane z uruchomieniem tymczasowych punktów obsługi, więc ich wykaz zostanie podany w późniejszym terminie.